Trine Kolding bagom

Bag om Trine Kolding

Udfordringer, forandringer og uforudsete ting er der masser af i vores travle hverdage. Én ting er imidlertid konstant: Døgnet har 24 timer. Hvordan vi vælger at bruge dem, gør hele forskellen. Hvis du, som jeg, har for vane at sige ja til det meste, vil du med stor sandsynlighed ende i samme situation som jeg gjorde, inden jeg fik en passion for tid: Tiden slår aldrig til, du er konstant bagud og plages af dårlig samvittighed over aldrig at blive færdig.

Balance mellem arbejde og privatliv

Ønsket om en bedre balance mellem mit arbejdsliv og privatliv blev startskuddet for mig til en uendelig rejse gennem tidsuniverset. Vi bliver nemlig aldrig færdige med tid. Heldigvis! Men med de rette værktøjer og beslutninger kan hverdagen hurtigt blive både overskuelig og energifyldt igen - selv for dem, der har allermest travlt. Og lad mig understrege: Du behøver bestemt ikke at konvertere til inkarneret nej-siger. Det er stadig muligt at lave mange spændende ting, blot du udvælger dem med omhu.

Arbejdsuge på max. 37 timer om ugen

Mit første erklærede mål som selvstændig var, at arbejdstiden ikke skulle overstige 37 timer om ugen, fordi det er netop den balance, jeg trives bedst med. Umuligt, især for selvstændige, hævder skeptikere jævnligt. Ikke desto mindre arbejder jeg på syvende år stadig 37 timer i gennemsnit. Hvordan? Fordi jeg har besluttet det og arbejder målrettet med at skabe sammenhæng mellem min tid og opgaver. Jeg brænder for mit arbejde, og jeg brænder også for mit familieliv.

Min overbevisning er, at alle - både medarbejdere, ledere og selvstændige - kan være loyal og værdiskabende arbejdskraft uden nødvendigvis at have en arbejdsuge på 50-70 timer om ugen. Mange af os vil endda kunne levere endnu bedre resultater. 

 

Tilmeld dig nyhedsbrevet