Okay, måske er overskriften en smule dramatisk, men det var også sådan det føltes, da jeg pludselig blev ramt af en uforklarlig træthed, som jeg hverken kunne sove mig fra eller fortrænge ved at ’tage mig sammen’.

Jeg kan godt lide at udrette ting og få noget fra hånden, og det er ikke uden grund, at jeg har valgt at beskæftige mig med effektivitet. Samtidig er jeg opmærksom på, at der skal være en bæredygtig balance mellem mængden af opgaver og krav på den ene side og ressourcerne, vi har til rådighed på den anden side. Balancen forsøger jeg hele tiden at finde ved hjælp af de værktøjer, jeg underviser i og selv bruger. Somme tider får jeg sagt ja til for meget, eller situationer opstår på hjemmefronten, der får planen til at kuldsejle. Det kender vi alle sammen. Man kan ikke planlægge sig ud af alting, men man kan gøre et hæderligt forsøg på at skabe en god balance i dagligdagen. Hvad gør man så, når man pludselig bliver ramt af længerevarende sygdom?

Tabte håret og sov 16 timer i døgnet
I foråret begyndte mit hår at falde af. Lige pludselig og i store totter! Udover at min forfængelighed led et mindre knæk (det var dog den mindste del af det), blev jeg faktisk rigtig forskrækket. Jeg har aldrig prøvet at miste mit hår, og selv om lægen insisterede på, at det kunne ske fra tid til anden, fik jeg katastrofetanker om alskens sygdomme. Samtidig blev jeg træt. Ikke bare lidt, men en overvældende træthed, hvor jeg næsten ikke kunne slæbe mig afsted. Og tro mig, jeg kender alt til træthed. Som mor til tvillingedrenge, der først sov igennem, da de var tre år gamle, har jeg prøvet at være zombietræt. Men denne træthed var anderledes, og uanset hvor mange kopper kaffe, jeg drak, og uanset hvor meget jeg sov, blev jeg ved med at være udmattet helt ind i knoglerne.

Jeg har altid haft evnen til at give den en ekstra skalle, når det var nødvendigt. Selv når jeg egentlig ikke havde kræfterne til det, kunne jeg mobilisere dem. I min branche er det ikke usædvanligt at møde op til kurser og foredrag, selv når man er syg. Det kan og skal absolut ikke anbefales! Men når du ved, at der sidder 200 mennesker, der alle har en travl hverdag, og hvis kalendere har været booket et halvt år i forvejen til dette arrangement, skal du altså være virkelig uarbejdsdygtig for at melde afbud.

Selvfølgelig er det ikke meningen, at man altid skal kunne tage sig sammen, og det er heller ikke pointen. Men det kan være rart at have et ekstra gear, man kan bruge i nødsituationer. Den mulighed havde jeg mistet, og min kapacitet var ualmindeligt begrænset. Da trætheden var på sit højeste, sov jeg 16 timer i døgnet! Jeg var skiftevis frustreret, panikslagen og bekymret: fejler jeg noget alvorligt? Kan jeg arbejde igen? Efter flere lægebesøg og undersøgelser fik jeg konstateret mononukleose. På intet tidspunkt havde det strejfet mig, at det kunne være kyssesyge. Jeg er 44 år, og troede det var noget, man fik i gymnasiet? Ak ja, så uvidende er jeg åbenbart. Der er ingen kur imod sygdommen, og jeg var tvunget til at arbejde på nedsat kraft i flere måneder.

Pausens betydning
Når jeg holder kurser i personlig effektivitet, bliver jeg jævnligt spurgt, om jeg selv efterlever det, jeg prædiker? Mit svar er altid et stort rungende JA, for ellers ville mit arbejdsliv og familieliv ikke kunne hænge sammen, og jeg skal da love for, at jeg fik lejlighed til at efterprøve samtlige redskaber i denne periode. Heldigvis blev jeg bekræftet i, at de alle sammen virker. Men det vigtigste jeg har lært i forløbet, er hvor ekstrem stor betydning pauserne har. Jeg har altid været fortaler for pauser, og jeg plejer at sige til kursusdeltagere, at vi ikke har tid til at lade være med at holde pauser. Når vi bliver trætte, tænker vi dårligere, arbejder langsommere og laver flere fejl, viser forskning. Nu var jeg imidlertid tvunget til at holde pauser i et omfang, jeg aldrig tidligere har gjort. Over sommeren skrev jeg på en ny bog, og når jeg havde været i gang et par timer, måtte jeg lægge mig og sove op til halvanden time. Det er utroligt provokerende for et menneske som mig, der er vant til at være i gang, pludselig at være tvunget til at lave absolut ingenting. Men jeg havde ikke noget valg, og jeg endte med at forlige mig med pauserne. Det gik nemlig op for mig, at jeg nåede langt mere og skrev bedre på de dage, hvor jeg tillod mig selv at holde den lange pause midt på dagen sammenlignet med de dage, hvor jeg ’tog mig sammen’ og forsøgte at arbejde, som jeg plejer.

Tag en morfar!
Jeg kunne ende nyhedsbrevet med blot at konkludere, at det gør godt med en god, lang morfar midt på arbejdsdagen, men min pointe er også, at vi bør tillægge pauser større betydning, end vi gør. I vores samfund er vi så vant til at præstere, yde og levere, at vi nemt glemmer, hvor stor betydning det har for vores krop og hjerne at restituere undervejs, og at vi faktisk kan levere og yde bedre, når vi gør det. Jeg plejer at huske de små stop i min dagligdag, men under sygdomsforløbet har jeg været tvunget til at indarbejde pauser i et hidtil uset omfang. Det har slet ikke været dårligt, men det har godt nok krævet noget ekstra fra min side at skrue ned for aktivitet og op for pusterum.

Jeg er stadig træt. Det er blevet bedre, men jeg er nødt til på en anden måde at prioritere restitutionen og respektere, at min krop og hjerne har brug for det. Samtidig har jeg besluttet mig for, at situationen rummer en god portion læring for mig. Det sjove er, at der opstår noget interessant i pauserne. De bedste ideer til den nye bog er kommet, når jeg har været stille og hvilet mig. En anden pointe er, at jeg har skullet sige nej til nogle opgaver. Mit program var i forvejen tilrettelagt efter, at jeg skulle skrive en bog, så der var ikke en masse andre arbejdsopgaver. Men eftersom jeg ikke vidste, hvornår jeg blev klar igen, har jeg måttet indse, at der var nogle ting, jeg ikke kunne nå. Selvom jeg ikke bryder mig om at aflyse eller udskyde opgaver, var jeg nødt til at prioritere. Sjovt nok har jeg kun mødt forståelse og ingen sure miner. Det var vist mig selv, der var den værste dommer i situationen og troede, at folk ville blive sure eller skuffede.

Du behøver ikke at få kyssesyge for at værdsætte de positive effekter af pauser, men vi har alle gavn af perioder med stilstand og ro. Vores krop og hjerne fungerer ganske enkelt bedre, når vi giver os selv muligheden for at restituere.

Hvad er DIT forhold til pauser?

Mange hilsener, Trine

Comments (8)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *